BackTrack 4 Beta Linux CZ DVD v češtině

Backtrack 3.3 DVD Bylo dokončeno testování aktualizované verze 4 beta operačního systému pro penetrační testy BackTrack. Tu nyní můžete poptávat na DVD. Donate uživatelé co mají zamluvenou verzi 3.3 a čekají na zásilku (zásilka nebyla doposud odeslána) automaticky odbrží poslední verzi BackTrack. Myslím, že je to fér. Co přináší novinka a jaké jsou změny? Na DVD najdete komplet nový kernel 2.6.28.1 a souborový systém. Ten je o poznání rychlejší a hlavně stabilní s ohledem na aplikace které souvisejí s file systémem. Čeština je nově v řadě nových programů a aplikací. Přehled vybraných změn a aktualizací v BackTrack 4.

Z cca 500MB aktualizací uvádím ty nejfrekventovanější. Nové jádro podporuje Intel WiFi karty řady 4 a 5. Funguje i patch pro USB wifi kartu Alfa 500mW, díky kterému lze nyní i v Backtrack Linux využívat plný výkon karty. Další aktualizace..

diskuze backtrack

Pentest: v Backtrack 4 Beta je nyní spousta novinek ohledně pentesting RFID (rfidiot – elektonický podpis, čipové karty), dále nativně Pyrit pro crack hesel pomocí grafické karty + ovládač, aktualizována databáze exploitů na poslední revizi, aktuální verze skeneru portů Nmap + oficiální grafická nástavba Zenmap, nebo  třeba BlueSmash. Ten obsahuje všechny známe exploity nebo nástroje pro penetrační testy Bluetooth zařízení. Novinkou je cracker hesel Ophcrack (včetně GUI – grafického rozhraní), přidán kvůli M balíčkum s hashtables, který rovněž v novém vydání BackTrack najdete.

cracker hesel ophcrack

Security: V systému nyní Guarddog a Psad pro detekce scanů. Dále OpenVAS – detekce rootkitů a backdooru, lokálně nebo na vzdáleném počítači, W3af včetně grafického rozhraní.

W3af GUI BackTrack 3.3

Tork grafické rozhraní pro konfiguraci T.O.R a Privoxy, KGpg manager.

GuardDog BackTrack 3.3

superkaramba KDE art BackTrack 3.3 Přidán KDEartwork – extra wallpapery, šetřice obrazovky a styly, dále Superkaramba pro správu widgetů na ploše kde najdete i BackTrack 3.3 monitor systému, nebo možnost přidat widget podobný praktické liště aplikací v MacOS operačních systémech.

Ty kdo upravují fotografie nebo občas tvoří tapetu na pracovní plochu jistě potěší počeštěná aktuální verze grafického programu pro práci s fotografiemi Gimp 2.6.

Byl vyřešen problém s bootsplash patchem který již u startu funguje + do stuff sekce bude přidán postup pro vytvoření vlastního bootslpash motivu.

Gimp 2.6

BackTrack 33 Gimp 2.6 česky

File management, v systému najdete program ISO master – práce s obrazy, Filezilla – ftp + sftp klient, Ktorrent – torrent klient, Krusader – oblíbený správce souborů, 7z full.

sFTP správa souborů Filezilla

Jako „pikantní“ novinku uvedu, že v novém českém BackTracku funguje Windows program StrongDC++ pro stahování na p2p sítích :) včetné české lokalizace (do verze 4 beta je potřeba strongdc++ stáhnout).

Strong dc++ BackTrack Linux

Jistě znáte aplikace jako Liferea, nebo poštáka Thunderbird. Úplna novinka kterou v systému najdete je nástroj pro editaci videa Kdenlive nebo program Record My Desktop, včetně grafického rozhraní a kodeků.

editace videa kdenlive

Multimediální přehrávače hudby a videa: Xine, Amarok, MPlayer..

multimédia mplayer linux

Další zajímavé a žádané aktualizace nebo novinky: prohlížeč Firefox, Opera, virtuální sítě Hamachi GUI a Quamachi, WPA Supplicant GUI pro správu WPA šifrování, ICQ, Google, Yahoo, MSN, Jabber klient Pidgin, telefonie Skype, IRC aplikace xChat. V systému najdete i českou verzi Open Office 2.4 (návod na upgrade verze na v 3.0 bude přidána do Staff sekce.

Open Office Linux kancelář

Donate uživatelé s přístupem do Fórum sekce Staff mají již delší dobu k dispozici upgrade pack o kterém vyšel článek minulý měsíc. Balíček obsahuje upgrade kernelu + striped kernel sources, né aktualizace. Aktualizované DVD obsahuje novinky (viz text), komplet aktualizace všech dostupných aplikací a komplet předělanou lokalizaci. O médium můžete žádat na obvyklém místě pomocí kontaktního formuláře donate BackTrack Cz Live CD. Zamluvených médii je obvykle hodně, u čekáni na odpověď nebo zásilku trpělivost prosím.

Kam dál?