Jak blokovat a nestahovat reklamu z Internetu

Jak účinně blokovat internetovou reklamu a reklamní bannery v prohlížečích? Každa webová stránka dnes může obsahovat skript, který dokáže identifikovat a zaznamenat vaší IP adresu, verzi prohlížeče, operační systém další. Doba, kdy user agent sloužil jako pomůcka pro servírování správneho CSS souboru, je dávno pryč. Statistický skript zaznamená každé místo na www strance které navštívite, čas který tam strávite a samozřejmě každe slovo které na stránce hledáte pomoci webového vyhledávače. Pro některého webmastera podpůrna informace pro vylepšení webové stránky, pro jine nástroj na agresivní výdělek v podobě strkání rozmanitých kódu na to „správne místo“. Když reklama nefunguje jak má, brzo na stránce narazíte na prudce otravní plovouci flash nebo flash anymaci na celou stránku které se zbavíte pouze klikem na X.

Už je vlastně pravidlem, že čím menší stát nebo cílová (jazyková) skupina, tím otravnější a větší reklama Vás klátí.. Třeba na Facebooku má reklamní obrázek několik pixelů (třeba 3×2 cm) na aktualne.cz to může být klidně 20×20 cm..

Internet :: Informace nebo bombardování reklamou?

Informace, nakupování na internetu vlastně život jako takovej v rovine, v jake byl původně propagován dávno neexistuje. Pokud nakupujete online na zboží můžete čekat klidně týden, pojem vyhodný nákup je spíš vtipem než realitou. Na normální cenu dnes narazíte spíš v kamené prodejně než v síti internet. A jedna z mála stránek kde dnes není reklama je wikipedie :]

Co je e-shop, informační server a co reklamní farma dnes poznáte stěží. Co je a co není estetické teď nechme stranou. Doba je taková, že pokud někoho online „navštívite“ jako návštevníka vás všude rovnou a bez optáni vyklátí. Tyto metody praktikuje a rozvíjí podstatná část českého webu, bez ohledu na proklamované zaměření. Dokonce jsem četl, že když Vás začne reklama štvát a hodláte se bráni jejím ignorováním (blokováním) pak kevšemu kradete :] Tak let’s go čórka..

Více reklamy než informací. Jak se bránit..? Příklady psycho webů..

Zaručená tutovka – živá myš od Microsoftu nebo Třeste se o střechu nad hlavou kterou si nekoupíte neboť stoupají úroky ..reklamě publikované mimochodem u zahraniční novinky s názvem „Střelba do mnichů“..

Některé webové stránky zacházejí ještě dál. Zvýraznene slovo v textu které vypadá jako vyvsětlivka. Místo vysvětlení jste ale po kliku na zvýrazněné slovo přesměrování na reklamu nebo přímo stránku s nabídkou zboží nebo služeb :)

reklamní trik

Co musíte(?) „polknout“, pokud chcete získat informaci o velikosti 1 až 5 kB? Toto jsou naměřené hodnoty na 13 webech. Velikost čistého textu je u každého vždy minimálně 1kB a maximálně 5kB. V reálu ale webová stránka pohostí váš prohlížeč (potažmo pevný disk) 100 i 200 násobně větší porcí než čekáte..

Katastrofa weby

Mobilmania.cz 825,22 kB /101 img
Zive.cz 587 kB /85 img // **729,63 kB
iDnes.cz 524,28 kB /105 img

Pro porovnání:

eshop Czechcomputer.cz 473,74 kB /106 img (na elektornický obchod velice slušné, víc dat než z eshopu stáhnete na tzv. informační stránce zcela běžně viz. nahore)

Hardcore weby:

O2 487,54 kB /10 img
Aktualne.cz 422,33 kB /71 img
MountainBike.Cz 359,89 kB kB /57 img
T-Mobile 300,70 kB /35 img
Slunecnice.cz 311,57 kB /62 img

Slušné:

Vodafone 238,92 kB /77 img
MVCZ 214,37 kB /42 img
LinuxOs.Sk 211,86 kB /21 img

Méně než 200 kB (hranice vypovidajíci o kvalitě webu).., místo, které „nelže“ a dodáva v první řade informace.

Velice slušné:

airdump.cz (pouze!) 121,42 kB /12 img

Sečteno & podtrženo.

Když k zanedbatelné velikosti informace pripočteme reklamu, banery a další nevyžádáné  „dodatky“ objem přenesených dat se blíží nezřídka jednomu megabitu! Data se samozrejme ukládají do cache t.z nevytěžuji pouze linku, ale i pevný disk. Kam se hrabe spam a hoax.. :]

Hardcore – Flash reklama

Je jediná možnost, jak se zbavit flash anymací kliknuti na ikonu X ? Né, existují i další možnosti.. reklamu nebo anymaci vůbec nenačítat.

+ Prohlížeet stránku upravenou pro čteni v PDA nebo SmartPhonu. Uvidíte pouze text.

+ Filtrovat adds pomocí blacklistu, firewalu, proxy nebo jiných aplikaci jako prevenci..

+ Použít přímo Flashblock rozšíření do prohlížeče, který zabraňuje automatické (načtení) spuštení flash animace. Místo animace pak uvidíte pouze ikonu Play nebo bílé místo. Pokud máte zájem, stači kliknout a flash se načte. Flashblock se ale moc nehodí, protoze vyžaduje globalně povolenej JScript. To ale chytrej člověk blokuje a povoluje jenom tam, kde je vyloženě nutné :)

Nejvychytanější možnost je použití jidného Firefox pluginu. Ad-Block od verze 0.7.5.0 vloží přimo do každe Flash animace Menu Blokovat.

Klik na nabídku a Flash anymace je minulosti.. V dialógovém okně po kliku na Block (Blokovat) lze nastavit blokování z celých servrů , subdomén nebo linků.. Záleží pouze na Vás.. Každé nastavení lze samozřejmě zrušit nebo změnit..

Special cases..

Dalsi situace. Stranka nevyuziva reklamni system, banery jsou lokalne. Kliknuti vas ale presmeruje na jiny servr.

Adresu ad* lze manualne zkopirovat do schranky, otevřít konfiguraci AdBlock filtru a nadefinovat novy filtr.

Nebo pouzit moznost blokovat iframe.

Pokud na strance naleznete dalse casti, ktere nepouzivate nebo je povazujete za zbytecne zaverecne cisteni, lze vysperkovat pouzitim pluginu R.I.P a Nuke Anything Enhanced.

Vycistene stranky nebo bloky v strankach:

Nastaveni zneplatnění cookies a mazani vseho co do PC nepatri muzete konfigurovat v Moznostech /panel Soukromi.

Upresnujici nastaveni toho, co vse se pred ukoncenim prohlizece automaticky smaze, lze konfigurovat v panelu Soukromi / menu Soukrome data. Pokud chcete smazat vse nakonfigurovane bez ukonceni behu aplikace Firefox, staci pouzit shortkey ctrl+shift+del.

Za kalendarni mesic na mirne proflaklou email adresu dorazi cca 5x30x14kB spamu. Za stejnou dobu zobrazite nebo primo do PC stahnete 100 az 800MB! reklamnich textu a obrazku. U příštího „tuningu“ internetové přípojky a výkonu PC začněte právě u toho..

Nejvychytanější rozšíření do prohlížeče (Mozilla Firefox) které blokuje reklamu je AdBlock Plus.. Je konfigurovatelné a do jeho seznamu lze přidávat i jednotlivá místa nebo obrázky, plugin vypnout nebo jej vypnout pouze na některé stránce. Možností je hodně a plugin je k dispozici i v češtine (viz odkaz). V případě, že netušíte jak na věc nejedná se o nic složitého. S instalací a nastavením Vám případně pomůže každý zkušenejší uživatele PC..

Poznamky, vysvetlivky: ** Klik na dalsi stranku znamena plus dalsich 200kB!! dat t.z cca 700kB!!

Kam dál?