Solid State Drive OCZ Vertex 2 pentesting a cracking ano nebo né?

Solid State Disc OCZ Vertex 2 SSD, Solid State Disk (Drive), nebo-li flash pamět zabalena do větší krabice, aby vypadala jako pevný disk. Internetová i tištěná média se předhánějí v psaní superlativů a zveřejňování benchmarků Solid State Disků. Zejména výstupy z testů rychlosti u zápisu a čtení z/na SSD. Jeden publikovaný test jsem viděl nedávno a to i s titulkem, že padl nový světový rekord :) Slyšel jsem i nahlas vyslovené úvahy o tom, jak že by nám to crackovalo (nebo generovalo), pokud bychom používali SSD. Hned v úvodu podotknu, že nepoužívám tuning utility, ani přídavné aplikace. Nekupuju totiž software řešení, ale hardware.

Zajímá mne pouze reálny výkon tzn. to, co hardware „umí“ po připojení na základní desku, ne to co ukáže benchmark. Mrk mrk.. Testovaný hardware: OCZ Vertex 2, klasické USB flash disky různých rychlostí, pevný disk Hitach Deskstar 7200 ot na PC, Hitachi mount jako síťový disk a další.. Původně byl v plánu dlouhýýý text, jak je zvykem plno obrázků, mám ale zkaženou náladu :) Čtěte..

OCZ Vertex 2 – vše ok ale..

OCZ Vertex 2 & hdparm..


OCZ Vertex 2 Disk Benchmark..


..hezkých 200, 206 a 217 MB/s.. Přístupová doba na disk 0,2 sec.. testováno miniaplikaci seeker. A teď reálné použití SSD v běžném provozu na vcelku standardním počítači..

Dekomprese – překvapení první :)

Test dekomprese 1.2GB zip souboru, ve kterém bylo zabaleno cca 70, i větších souborů. Testováno z příkazové řádky v programu 7z

Rozbalení archivu na SSD 26 vteřin
Rozbalení archivu na klasickém HDD 14 vteřin

Rychlost generování wordlistu – překvapení nekončí

I když očekávání byla jinde.. nutno dodat, že je fajn alespoň to, že vznikl nový python wordlist generátor (skript možná bude publikován v příším článku). Ten je o cca 300% rychlejší :) než perlovský wg.pl, který je k mání ke stažení na netu. K výsledkům.. Netuším, zda-li dosažené časy jsou výsledkem lépe odladěného operačnýho systému, suďte.. Generujeme wordlist pro heslo o délce 7 znaků ze všech čísel (1234567890) t.z 10 000 000 slov:

generování wordlistu skriptem wg.pl na SSD 36 sec
generování wordlistu skriptem wg.pl na HDD 31 sec

generování wordlistu skriptem swgl.py na SSD 10 sec
generování wordlistu skriptem swgl.py na HDD 6 sec

Ještě kontrola počtu vygenerovaných slov obou testovaných skriptů – pro ujištění, že zrak nešálí

amp@stage:~/$ wc -l /tmp/wordlist.txt | awk ‚{print $1}‘
10000000

amp@stage:~/$ wc -l /tmp/wl7_1032547698 | awk ‚{print $1}‘
10000000

K tomu není co dodat.. HDD opět vede.. Poznámky pod čarou..

wg.pl je vysoce konfigurovatelný perl skirpt pro generování wordlistů, stažený z intrernetu.
swlg je python skript (pod kódovým označením ultra :) který napsal a odladil za cca 10 minut starenka :) [thx]
na SSD OCZ Vertex 2 byl nainstalován BackTrack 4 RC2 32bit
na HDD Hitachi byl nainstalován Ubuntu 10.10 32bit

Pokračovat v testování dál myslím nemá význam.. :)

Malý rádce u koupě SSD

Poznám rozdíl, pokud SSD šoupnu do rámečku a připojím k PC přes USB kabel?
Ano. Rozdíl v rychlosti mezi SSD připojeným do USB a na SATA radič je cca 700% ve prospěch SATA.. (čekal jsem menší rozdíl)

Přečtu nebo vypálím rychleji CD/DVD pokud mám v PC Solid State Disc? Vypalovačka je limitována vlastní konstrukcí a 4GB dat bude zapisovat bez ohledu na pevný disk 5 až 10 minut..
Odpověď je NÉ..

Rozbalím rychleji komprimovaný (zip, rar, 7z, tar) soubor na SSD v porovnání s klasickým 7200 ot. pevným diskem?
Na SSD trvala dekomprese 1.2GB zip souboru, ve kterém bylo zabaleno cca 70 větších souborů (7z + konzole) 26 vteřin, na klasickém HDD 14 :)

Co práce s videem na SSD?
Procesor a paměť :) NÉ..

U dalšího „dotazu“ chci podotknout, že PC nevypínám, četl jsem ale několik storek o vyvrcholení a pocitu blaha u rychlého startu PC [tady byl spíš míněn ale boot operačního systému].. Pokud vás něco jako boot operačního systému nažhavuje čtěte..

Nastartuje rychleji operační systém instalovaný na SSD?
Ubuntu 10.04 Server Edition  na 7 let starém Dell Optiplex GX520 se standardním 80GB, 7200 ot pevným diskem nastartuje na zcela vypnutém PC za cca 20 vteřin.. Jo a děje se tak jedenkrát za hóóóódně dlouhou dobu..

Přibude mi jedno čisílko v software rozhraní Windows 7, které hodnotí výkon sestavy?
Ano, možná i 1 a 1/2 :)

Je SSD odolnější jako pevný disk?
Ano to rozhodně, nemá pohyblivé části. Na druhou stranu (ještě) IBM svého času dodávala v každé instalaci operačního systému notebooku malou utilitku, která zastavila pevný disk u každé sebemenší vibrace :) Na třetí stranu může Solid State Disc v porovnání s klasickým HDD „odejít“ podstatně rychleji díky opakovanému zapisování, mazání nebo přesouvaní dat. Lze řešit exponované složky přesunem do RAM (ramfs)

Závěr

No a co v titulku zmiňovaný pentesting se vším všudy nebo cracking hesel? Doporučuju oněch 5000 Kč investovat raději do procesoru, nebo do prášku nebo do tekutin :)

PS: K čemu se hodí SSD? Můžeš se chlubit, že jsi utratil jedno až  dvoj měsíční nájem za něco, o čem se na internetu hezky píše. Šťasný Nový rok všem :)

Diskuze OCZ Vertex 2 pentesting v Linuxu

AMP Sec 2011

Kam dál?