Jak uložit změny – USB instalace BackTrack Linux

Backtrack 3 Final USB instalace Pokud máte svůj BackTrack nainstalovaný v módu live, třeba na harddisku nebo usb klíčence, určitě jste chtěli přidat pár vlastních věcí na plochu, nebo uložit konfigurační soubory nějaké aplikace. V tomto tutoriálu si povíme jak na to. Distribuce BackTrack Linux využívá takzvané moduly, t.j balíčky s koncovkou .lzm. Jedná se o soubory ve kterých je komprimováný celý operační systém na live CD, programy, prostě a jednoduše data a tyto moduly jsou načítaný při startu. Většina z nich je umístěny ve složce BT3 (nebo BT2) na médiu, kde máte svoji live instalaci. Základní systém je ve složce base. Nás bude zajímat hlavně složka se jménem modules kam budeme vkládat vytvořené moduly obsahující konfiguraci, program, či prostě to co chceme aby se načetlo u startu operačního systému do paměti.

Veškeré provedené změny v systému se objeví v „/mnt/live/memory/changes“ tudíž lze celou tuto složku „changes“ převést na *.lzm modul a následně nakopírovat do složky (napr.) ./BT3/modules. To lze udělat v KDE kliknutím pravým tlačítkem na složku kterou chceme převést, následně vybrat „Build Slax module“ a poté překopírovat do složky modules. V terminálu to samé lze realizovat příkazem  „/usr/bin/dir2lzm cesta-ke-složce /cesta/soubor.lzm“ ..nebo celou proceduru automatizovat bash skriptem:

#!/bin/bash
echo n „Jméno souboru bez přípony *lzm :“
read n 100 option
/usr/bin/dir2lzm /mnt/live/memory/changes
/mnt/jméno_usb_napr_sdb1/BT3/modules/$option.lzm
echo „Done“

To je však není řešení zcela šťastné, hned z několika důvodů. 1. Pokud uložíte nějaký konfigurační soubor a při dalších změnách ten samý konfigurační soubor do jiného modulu, načte se vám při startu konfigurace jež je obsažena v modulu který je v abecedním pořadí dále. Teoreticky soubory „akonfig.lzm“ a „ckonfig.lzm“ obsahují shodný soubor, systém použije soubor „ckonfig.lzm“ který je v abecedním pořadí dále tudíž přepíše „akonfig.lzm“

2. Uloží se nám spousta nepotřebného balastu jako logy atp a někdy to může dělat problémy.

Efektivně

Jak celou proceduru zefektivnit? Jelikož pro uložení jednoho konfiguračního souboru nepotřebujeme ukládat celou složku changes, zjistíme kde konfigurák je, a vytvoříme adresářovou strukturu ve složce pojmenované tak, jak chceme aby se náš .lzm modul jmenoval. A tam pak konfigurak nakopírujeme. Vytvoříme modul atd.

Většina systémových konfiguračních souborů je ukládána do složky /etc a většina programových konfiguračních souboru (firefox, xmms, kopete…) je ukládána do domovského adresáře (v našem případě root) /root/.  (./.kde, ./.firefox) tečka před adresářem znamená že adresář je skrytý! Základem problematiky je pochopení adresářove struktury.

Instalace programu

Při instalaci programu není nutné ukládat celý adresář changes a jde to daleko jednodušeji. Základem jsou balíčkové systémy jež využívá většina linuxovych distribuci. Pro nás je stěžejní distribuce Slackware s balíčky *.tgz jelikož BT je založen na SLAXu což je vlastně modifikovaný Slackware, který je možné spouštět jako live cd.

Balíček tgz lze převést na *.lzm modul příkazem „/usr.bin/tgz2lzm jméno.tgz jméno.lzm“ prováděno ve složce kde se balíček nachází, jinak je nutné zadat absolutní cestu.

Nebo instalací programu ze zdrojových kódu.

./configure
make
checkinstall

vybereme „S“ Slackware, jméno balíčku, popis a následně nám ve složce s instalovaným programem vznikne balíček *.tgz jež výše uvedeným způsobem převedeme na *.lzm modul a samozřejmě nakopírujeme do
složky ./BTx/modules

Pár tipů na závěr

Tabulátor v terminálu doplňuje cestu nebo příkazy,napište první písmeno příkazu a vyzkoušejte sami. Řazení souboru podle data vytvoření vám ulehčí hledání konfiguráku, napřiklad ikony na ploše v KDE. Rozbalit modul *.lzm lze klikacim menu (pravé tlačítko) i „/usr/bin/lzm2dir“

Dobře je nechat složku v adresáři ./modules rozbalenou a jen přidávat, editovat a vytvářet moduly tam. Zmíněným peripetiím s ukládáním změn se můžeme vyhnout full instalaci BackTrack. Wajtas571

Diskuze AMP Security Fórum

Odkaz vede do sekce Diskuze článků a tutoriálů – komentáře směrujte do příslušné diskuze.

Kam dál?