Výbava pro Wardriving

wardriving logo Stručný seznam hardware vybavení pro wardriving jízdu, warwalking atp. Téma wardriving lze diskutovat v AMP Fóru nebo na IRC kanálu. Stejně jako konfiguraci a zprovoznění GPS modulu, vhodnost antény pro příjem WiFi signálu, pigtail, WiFi kartu. Ideálni operační systém je Ubuntu Linux nebo BackTrack Linux. Osobně používám BackTrack pro možnost používat stumbler Kismet bez běžicího GUI rozhraní – šetří energii, které bez nabíječky není moc :(

Informace Do zacatku trochu zajimaveho cteni. Odbornejsi literatura je k mani i v cestine. Specializovane tituly prekladaji mene casto nebo vubec. Upload Kismet logu do naši databáze nebo zobrazení logu na WiFi Mapě je možno pomocí formuláře Kismet Log.

diskuze wardriving

Většina knih je v síti Internet v anglicky. Téma Wardriving (warxing, warchalking, warbalooning, warskyting,

warflaing atp.) zmiňuje a detailně popisuje mnoho publikací – nejsou ale na českém nebo slovenském trhu k mání. Naštěstí je na internetu hodně informací, včetně těch které myslím nikdy žádná kniha neotiskne :) Za zmínku stojí určitě publikace WarDriving – Drive, Detect, Defend – průvodce bezdrátové bezpečnostni.

Hardware Wardriving ma minimalni hardware naroky. Kismet lze provozovat na hardware od 166MHz. V pripade, ze do PC, NB, PDA narvete/sezenete podporovanou PCI, PCMCIA, USB nebo miniPCI kartu set je timto kompletni.

DELL laptop

Notebook. Novějši kusy se prodávají s integrovaným wifi modulem (obyvkle Intel Pro Wireless, Ralink). V krytu mají obyvkle integrované antény se ziskem kolem 5dBi a vyzařovacím uhlem od 100° do 360° (vertikalne i horizontalně). Jedná se ovšem pouze o novější přenosné počítače. Starší laptopy mají častokrát pouze zasunutý wifi modul v slotu – bez náznaku antény. K starsimu modelu s integrovanou wi-fi kartou bez integrovane anteny lze pridelat RSMA konektor na externi antenu (podminka je konektor alespon na wifi modulu).

Vrtání díry do krytu laptopu asi moc lidi neláka, svůj ucel ale splni. Pokuď vlastníte starší notebook bez integrované wifi karty, bez PCMCIA slotu, existuje řešení v podobě USB wifi karty. Dnes je již k máná USB WiFI hardware s konektorem na externi antenu. Ano, jedná se o Edimax EW-7318USg.

Anténa. Pro skenování éteru, zejména v huste obydlené městské části stačí integrovaná wifi anténa se širším vyzařovacím uhlem. Pro jízdu autem se ale určitě více hodí všesměrová anténa. Výsledky jsou uspokojivé v případě, že nestojíte na jednom místě půl hodiny.

Pak se vas log zmrskne do jediné tečky a je nutná ruční editace logu. Pro specifické situace se hodi nenapadna yagi (smerova) anténa s úzkym vyzařovacím uhlem, případně skript pro odfiltrování bezdrátových sítí se signálem slabším než je požadovaná hodnota. Ano i v oblastech s brutálním wifi provozem lze provozovat specifické disciplíny – chce to ale krapet zkušeností a dovedností. O to sna více ve WiKi – v případě, že bude zájem.

Pigtail – Redukce.

V připade, že vlastnite bezdrátovou kartu se specialnim konektorem ale vaše wifi anténa končí klasickým RSMA/N konektorem, zajisté oceníte (prodlužení, redukce) pigtail. Nabídka příslušenství je široká, v případě krajní nouze lze specifický kousek nechat vyrobit na zakázku u některého z mnoha shopů. Cena je pak ale 3 násobkem :) té standardní. Za myslím nic neobvyklého orinoco – rsma 20 cm pigtail jsem zaplatil 300 kč.

Určení pozice pomocí GPS. Nepostradatelny „kus“ vybavení wardrivera je

GPS modul. Kvalitni a spolehlivy GPS modul lze dnes pořídit za cenu 900 až 1500.- kč. Osobne preferuji modul bez LCD, napájaní z USB konektoru. Nevadí jim drsnější zacházení ani pád na zem. To o navigaci nebo kapesnim GPS tvrdit nelze :) Používám stejný kus jako je na obrázku – zakoupeno v Czech Computer. První jsem reklamoval hned druhý den. Nový kus funguje spolehlivě už řadu mesíců.

Manuál, návod jak nakonfigurovat aplikaci Kismet a dalši čtení najdete v ve WiKi airdump.cz. Lovu zdar.

Kam dál?