Jak se těží kryptoměny

Kryptoměny jsou jak známo, tak jaksi specifické ‚peníze‘. A tyto se liší od peněz klasických jak tím, jak jsou používány, tak i tím, jak se získávají. Ty se totiž obvykle nedostávají jako klasická výplata na ruku nebo převodem na běžný účet, ty se musí takzvaně těžit. Což ale pro změnu rozhodně neznamená, že by někdo kvůli těmto musel někde sfárat do dolů. Taková těžba se totiž provozuje s využitím výpočetní techniky a spočívá – jednoduše řečeno – v potvrzování transakcí v síti blockchain.
Taková těžba kryptoměn probíhá (pomineme-li Bitcoin) na speciálně upravených počítačích s velmi výkonnými grafickými kartami, takzvanými Rigy. Každý Rig je pak složen z jedné konstrukce, základní desky, RAM paměti, PC zdroje, procesoru, grafických karet a SSD disku s těžícím softwarem. To vše stačí správně zapojit, nainstalovat software, optimalizovat výkon a spotřebu grafických karet a přípravy na těžbu jsou u konce.

kryptoměny

Přednostmi Rigu jsou ve srovnání s ASIC stroji možnost těžby mnoha kryptoměn s rozdílnými algoritmy, možnost přidávat nebo ubírat grafické karty s cílem ovlivnit tím výkon sestavy, větší životnost a spolehlivost a menší poruchovost, a také vysoká poprodejní hodnota, o niž je stále větší zájem na trhu.
Takový Rig si lze pořídit a začít již zanedlouho těžit. Stačí dva týdny od podpisu smlouvy, aby se vše připravilo a vyřídilo, pak si svůj Rig vyzvednout či nechat doručit, a už jenom sledovat dokumentaci a přijímat platby, a to do doby, než člověku přestane smlouva vyhovovat, a proto ji tento zase zruší a Rig prodá.

bitcoin

A proč si Rig pořizovat? Logicky hlavně proto, že jde o peníze, byť poněkud netradiční. A o peníze jde až v první řadě, i když jde o kryptoměny, tedy decentralizované, neprolomitelné, globální, pseudoanonymní a transparentní platební nástroje bez centrální autority, jež nejsou pod kontrolou ze strany mocných našeho reálného světa a jež si získávají stále větší popularitu. O níž svědčí třeba i to, jak prudce posiluje v posledních dnech kryptoměna nejznámější, tedy Bitcoin, jež je jen jednou z tisíců takovýchto měn