Bublinkové fólie pro vodáky


Když se za socialismu pořádaly vodácké výpravy a lidé kempovali v té době ještě s klasickými plátěnými stany typu „áčko“, neexistovaly žádné karimatky a spát se muselo jen ve spacáku na holé zemi anebo na stanové podlážce. Tehdy už ale existovala bublinková fólie, a kdo jí měl k dispozici, bral si ji s sebou pod stan namísto karimatky, aby mu změkčila spaní. Stačilo obvykle pod sebou fólii rozvinout ve třech vrstvách, a bylo to dostatečně měkké pro pohodlné spaní. V současné době se karimatky prodávají za pár korun, ale pro spaní pod stanem to nestačí, spaní na bublinkové fólii zkrátka nic nezastoupí, proto se vyplácí kromě karimatky brát s sebou i fólii. Toto dobře ví i někteří vodáci, a kdo si fólii s sebou na vodu vezme, určitě neprohloupí:

dívka na kajaku

Spánek je základ – vodácké putování je poměrně fyzicky náročné, zvláště v úsecích stojatých a mírně tekoucích vod, anebo naopak v obtížnosti WW II až III nebo dokonce IV, kde musíte prokázat opravdu dobré fyzické i psychické předpoklady. Když se ale nevyspíte, a ráno jste rozlámaní a unavení, nedopadne to dobře. Bublinkové fólie jsou pro spaní pod stanem naprosto ideální, poskytují maximální komfort, v mnohém srovnatelný se spaním na zdravotní matraci, zejména pokud často spíte na břiše a na boku. Na měkkosti vašeho lůžka zkrátka záleží při pobytu v přírodě ze všeho nejvíc.

bublinková fólie

Fólie na sedačkách – většina vodáckých plavidel má k dispozici sedačky buď dřevěné, anebo plastové – z polyetylenu či z laminátu. Na žádné z nich se ale nesedí tak pohodlně, jako ve vašem obýváku na sedací soupravě. Schází tu zkrátka polstrování, a sedět čtyři až šest hodin v kuse na tvrdém sedadle a pádlovat na hladině Berounky nebo Sázavy, to zavání zdřevěnělým zadkem a dekubity. Stačí pak omotat sedačku třemi až čtyřmi vrstvami bublinkové fólie https://www.balteto.cz/bublinove-folie/, a máte po starostech.