Také patříte k lidem, kteří se zdráhají důvěřovat pojišťovnám, protože mohou nabízet některé nekalé praktiky? Pojišťovny si totiž vysloužily nepříliš dobré jméno na veřejnosti již za socialismu, což se také tu a tam potvrdilo v sarkastickém humoru například v jedné ze scének komika Luďka Soboty. Nesmíme však obecně hodnotit pojišťovny jako něco špatného, existují situace, kdy se pojištění opravdu vyplatí, protože jejich následky mohou překročit naše finanční možnosti. A je-li pojišťovna seriózní, transparentní, a vy víte, za co platíte, a jaká je přesná povaha pojistného plnění, pak je to v pořádku.
Součástí pojišťovacích služeb je i cestovní pojištění. Slouží jako pomoc v neočekávaných situacích, které mohou nastat kdekoli na cestách, při různých činnostech. Jde totiž o to, že pokud se vám například přihodí úraz nebo onemocníte, anebo vám třeba při pobytu v zahraničí vypadne ze zubu plomba a bude to vyžadovat rychlý zásah zubaře, protože se zub zanítí a kvůli nesnesitelné bolesti a nebezpečí rozšíření zánětu do těla se to musí řešit urgentně na pohotovosti, někdo bude muset toto ošetření zaplatit.
Jen si představte, že se právě nacházíte v Alpách, a máte v úmyslu zdolat jedny z nejvyšších vrcholů s horolezeckým náčiním, a v základním táboře vás rozbolí zub takovým způsobem, že musíte prozatím výstup vzhůru vzdát. Není to legrace a kdo něco podobného zažil, jistě potvrdí, že tomu tak je. A možná si v této souvislosti vzpomenete na film „Jak vytrhnout velrybě stoličku“, kde herec František Němec v roli náčelníka Horské služby popisuje malému Vaškovi, že „střevní chřipka je ve dvacetistupňovém mrazu v horách mezi horolezci pořádná patálie“. Patálie je tedy jak samotný zdravotní problém (a ne vždy za to můžete přímo vy sami, někdy vám k tomu dopomůže někdo jiný, například při úrazu), tak i finanční následky, které přináší úhrada zdravotní péče.