Každá květina je specifická, to, co vyhovuje jedné, na druhé straně vadí jiné. Co mají ovšem všechny řezané květiny společné, je potřeba čerstvé a hlavně čisté vody.
Většina z nás bohužel nedostává květiny každý den, takže vázy nejsou v našich domácnostech mezi věcmi, které často používáme a věnujeme jim potřebnou péči. Většinou stojí někde na skříni či na polici, kde trpělivě vyčkávají na svou velkou chvíli. Když nastane jejich chvíle a je čas je použít, jednoduše je vezmeme, naplníme vodou a vložíme náš pugét. Vázy takto čekají týdny i měsíce, za tu dobu stihnout nasbírat docela velké množství prachu, ale málokdo je před použitím vymyje nebo alespoň vypláchne. Prach se dostane do vody, kterou kontaminuje a přispívá tak k množení bakterií, které následně snižují životnost našich květů.
Abychom prodloužili životnost a bezchybný vzhled květin, je čistá nádoba nezbytný základ. Když spěcháte, alespoň ji před použitím vypláchněte vodou, v ideálním případě ji vymyjte přípravkem na nádobí. Každý určitě ví, jak silně umí taková voda z vázy zapáchat, kolikrát na to běžné ruční mytí prostředkem na nádobí nestačí. Pozor však na zbytky saponátu, které by nám mohly květinu otrávit. Ideální je umývat vázy v myčce na nádobí na více než 60°C, tolik spolehlivě stačí na zničení možných pozůstatků bakterií. Pokud nemáme myčku, nebo čas, stačí smíchat decilitr obyčejného octu s horkou vodou, nalít do vázy a nechat hodinku působit. Ocet spolehlivě zničí bakterie, plísně a odstraní i nežádoucí zápach.
Samozřejmě existují prášky, gely nebo roztoky, které se přidávají do vody ke květinám, aby zpomalily zkažení vody a vyživily květiny, ale většinou dostanete 1 balíček, se štěstím 2, což je málo na to, aby se voda květinám obden měnila, jak je pro ně vhodné. Na to existuje jednoduchá vychytávka, stačí nám obyčejný acylpyrin, 1 tabletu na cca 1 litr vody. Je dobré ji nechat nejdříve rozpustit v malém množství teplé vody a po té dolít studenou. Pokud se budete držet těchto zásad, výdrž Vašich květin zajisté prodloužíte.