Vlastní bydlení. To je snem mnoha Čechů. Hodně z nich se rozhoduje o koupi i dnes, i když získat klasickou hypotéku není jednoduché a kupní ceny jsou stále poměrně vysoké. Pokud se ale nechcete usadit v Praze, tak to zajisté nebude zas takový problém. Před podepsáním smlouvy musíte projít spoustu věcí, u kterých by zanedbání bylo v budoucnosti velkým problémem. Koukněme na to.
Možnosti financování
Dát dohromady potřebné finance je dobré ještě před samotnou prohlídkou, protože proces v bance většinou trvá několik týdnů. Máte-li jistotu, že vám někde půjčí, je to skvělé. Jenže ještě stále nevíte, zda konkrétní nemovitost bude stačit jako zástava. Stejně tak neznáte závazky či věcná břemena daného objektu apod.
Pozor si dejte také na podpis rezervační smlouvy, protože některé společnosti účtují za zrušení velké sankce. Nejlepší možností jsou nebankovní hypotéky, které nemají tak přísné podmínky pro schválení. Navíc finance poskytnou velice rychle se splatností až 30 let, výhodným úrokem a fixací na rok, dva nebo pět let. Domluvit se s nimi můžete tak, aby smlouva byla výhodná pro obě strany.
Energetický štítek budovy
Tohle se nemusí zdát na první pohled důležité. Opak je ale pravdou. Čím vyšší bude energetická náročnost http://www.aea.cz/prukaz-energeticke-narocnosti objektu, tím více zaplatíte na energiích. A to se do budoucna nemusí vůbec vyplatit. Plastová okna a novou fasádu poznáte snadno. Trvejte ale také na předložení energetického štítku a ideálně, ročního výpisu a obecné informace o hospodaření. Tak zjistíte hrubé náklady na energie.
Služby bytového domu
Je dobré vědět, s čím máte počítat. Budete chodbu uklízet se sousedy na střídačku, anebo se platí jedné rodině malý poplatek a oni to dělají za všechny? Je zde společná TV anténa? Jaký poskytovatel internetu je v dané oblasti k dispozici? Zeptejte se také na společné prostory. Mnoho bytovek má k dispozici vnitřní i venkovní sušák, kočárkárnu nebo kolárnu.