Využití soli v našich domácnostech je opravdu velice široké. Je pravda, že někdo ji má pouze jako dochucovadlo, ale tím rozhodně její funkce nekončí. Dalo by se říci, že tento nerost nás doprovází opravdu na každém kroku. A to i v zimě a doslova.
- Bez soli by naše kroky mohly skončit v nejbližší sádrovně.
- V letním období ji používáme do našich bazénů, které tak chráníme proti znečištění.
Tím pochopitelně chráníme i sebe. Protože znečištěná voda by nám mohla způsobit nepříjemné kožní problémy. A kdo má doma myčku na nádobí, jistě v pravidelných intervalech dosýpá do zásobníku potřebnou dávku tohoto bílého zlata. Co vlastně provádí ta tajemná tabletka v myčce na nádobí? V podstatě to samé, jako například v ionexových kolonách. Prostě změkčuje vodu. Příliš tvrdá voda by mohla tato zařízení poškodit. A nejen to. Asi bychom s výsledkem v myčce nebo pračce příliš spokojeni nebyli.
Vodu dělají tvrdou minerály
Zajímavé je, jak lidé vlastně přišli na to, že může být voda tvrdá. Na první pohled to vypadá jako nesmysl. Nemůže být tvrdé to, co je tekuté. Ono je to tak trochu jinak.
- V jedné vodě se zelenina uvařila rychle a v druhé byla stále nedovařená.
- Rozborem se přišlo na to, že právě ta obsahovala velké množství rozpuštěných nerostů.
- Zejména vápníku a hořčíku.
Proto také tato voda způsobuje vznik vodního kamene. A ten, jak známo, veškerá zařízení, která s ním přijdou do styku, bezohledně ničí. Proto se do změkčovače vody přidává tabletová sůl, která způsobí, že jsou hodnoty této životadárné tekutiny opět v normě. Tento produkt, který se přidává do vody pitné, je možné využít běžným způsobem i v kuchyni. Je to totiž téměř stoprocentně čistý chlorid sodný. Regenerační sůl, která je přímo určena do různých změkčovadel, je tvarově dobře tomuto účelu uzpůsobena. Lisuje se do formy tablet nebo polštářků.