Dietami a programy na hubnutí se v celém světě zabývají miliony nutričních specialistů. Povšimněte si však jednoho základního rysu – dietních doporučení existují stovky a dietologové rozhodně nejsou ve svém postupu jednotní. A tak je pro obyčejného člověka nesmírně obtížné se v té spleti programů a návodů orientovat.
Budete-li však postupovat na základě svých vnitřních pocitů, zjistíte, že všechno souvisí se vším, a že kdo chce opravdu zhubnout, musí se navrátit k přirozenému stavu věci. To znamená, nejen k optimální stravě, ale i k dalším aspektům rozvoje osobnosti. Jeden bez druhého nic nezmohou, fungují jako celek a tak kromě jídelníčku musíte zapracovat i na dostatku vhodného pohybu, eliminaci stresu, dostatku regenerace, odpočinku a spánku, a především na přísné kontrole svých vlastních (negativních) myšlenek. Nadváha a obezita jsou totiž jedním z ukazatelů, jimiž vám vaše tělo naznačuje, že je třeba pracovat na sobě, nikoliv si nechat nadiktovat seznam položek, co jíst a co ne.
Řiďte se svou vlastní intuicí
Rozhodně nic nepokazíte, když přijmete své tělo, i když je v tu chvíli třeba otylé, představte si, že na sobě začínáte pracovat, a že se vše již začíná měnit. Pesimismus hoďte za hlavu a soustřeďte se na to přirozené, co máme v genech od přírody, a podle čeho se řídily generace našich předků. Ti nebyli tolik obklopeni stresem, více se hýbali a jedli lehce stravitelné pokrmy v co nejjednodušší formě.
Co kdybyste každý den namísto jízdy autem sedli na bicykl? Ráno po probuzení udělali padesát dřepů a dvacet kliků, podobně jako kdysi vojáci praktikovali ranní rozcvičku? K snídani žádnou slaninu s vejcem, salám, nebo ementál, ale dvě vejce naměkko a krajíc lehce namazaný máslem, případně chléb s džemem a vlašskými ořechy.
K svačině bílý jogurt s jablkem, banánem nebo pomerančem, k obědu žádný bůček, ale čočkovou polévku a pomazánku z cizrny, nebo filet z tresky a zeleninovým salátem. Čím jednodušší úprava pokrmů, tím lépe, žádné smažení, jen dušení nebo vaření na páře. Jezte alespoň 5x týdně luštěniny, naši předkové o nich říkali, že je to strava chudých a moudrých. Staňte se moudrými – chytrost, to je pouhá strohá inteligence, ale moudrost, to je především zkušenost.
V poslední době se hodně propaguje keto dieta . Spočívá v nadměrném příjmu bílkovin na úkor sacharidů, čímž vzniká v těle stav tzv. ketózy, kdy tělo sahá do tukových rezerv, aby si zajistilo dostatek energie, přitom svalová hmota zůstává neporušena. Současně s tím však vzniká řada toxických metabolitů a ty odchází přes játra a ledviny. Přetíží se tím i lymfatický systém, slezina a je to i značný nápor na lidskou psychiku. Rozhodně nejde o přirozený proces a tak je tento postup kontraindikován lidem s psychickými chorobami, v těhotenství či kojení a pochopitelně i s nemocemi jater, ledvin, srdce, mozku a nervové soustavy.